Když mí klienti nemají čas, namočí mě do seminářů

Jak jsem se dostala k nenásilné komunikaci, jsem popsala ve svém příběhu. Součástí mého výcviku v komunikaci a mezilidských vztazích je však ještě jeden zdroj, díky kterému zažívám harmonii nejen ve vztahu s manželem. Jsou to díla amerického manželského poradce a spisovatele Garyho Chapmana o pěti jazycích lásky. Kniha Pět jazyků lásky mi kromě očí otevřela i srdce a díky tomu jsem pochopila, proč mezi mnou a manželem z ničeho nic vznikají konflikty anebo proč se hádám s rodiči o vysloveně blbostech.

Láska jako trám trvá věčně jen ve filmech

Pochopila jsem, jaký projev lásky se nejvíce dotkne srdce mého manžela a po téměř třiceti letech konečně uviděla, jakým jazykem lásky ke mně promlouvají mí rodiče. Uvědomila jsem si, kolik zbytečného nedorozumění, konfliktů a “tichých domácností“ jsme zažili jen kvůli tomu, že jsme si projevovali lásku způsobem, který ten druhý nedokázal přijmout. A pocit nepřijetí, pocit bezvýznamnosti pro druhého, se u mne odrážel nejen v reakcích vůči manželovi nebo rodičům, ale i vůči mému širšímu okolí. Měnily mi optiku, jakou jsem vnímala svět. Byl chladný, nebezpečný a problémy se zdály být nepřekonatelné.

Zůstat nebo odejít?

Poznání konceptu pěti jazyků lásky mi pomohlo se ještě více sblížit s mým manželem a náš vztah se posílil. V době užívání si krásy jazyků lásky ve svém vztahu ke mně docházela na koučink žena, která řešila dilema, jestli zůstat ve vztahu nebo požádat o rozvod. Cítila se ve vztahu opomíjená, bezvýznamná, nemilovaná. Její snahy o vyjádření nespokojenosti se vztahem končily hádkou a tím, že její manžel začal spát na gauči.

Cizinci ve vlastním vztahu

Čím více mu vyčítala, že se jí nevěnuje tak, jak by chtěla, tím více se sobě odcizovali. Problém byl v tom, že ani sama klientka nevěděla, jak přesně by měl ten zájem ze strany manžela vypadat, aby ji uspokojil. Společně jsme rozpletly klubko nejasných nenaplněných potřeb a zjistily jsme, že jejím jazykem lásky je pozornost, zatímco manžel k ní mluvil jazykem služby.

První krok je nejtěžší…

Pomohla jsem ji změnit způsob, jakým s manželem mluví o svých pocitech a potřebách. Moje klientka se rozhodla, že se nejprve zaměří na projevy lásky ke svému manželovi. Zanedlouho zjistila, že, čím více manželovi říká, že ho miluje, mluví s ním laskavým tónem, podporuje ho v rozhodování a poděkuje mu za pomoc s domácností, tím víc je na ni manžel příjemnější a celkově je veselejší. Za pár dní se na ni manžel přestal podezřele dívat, uvolnil se a začal si lásku své ženy užívat.

… ale právě díky němu můžou nastat velké změny

V tu chvíli se klientka cítila dostatečně silná na to, aby s ním mohla mluvit o svých potřebách v lásce tak, jak to se mnou trénovala. Jak rozhovor probíhal a jak proměnu své ženy vnímal její muž, si můžete přečíst v článku: S rozchodem ještě počkejte aneb jak požádat partnera o víc lásky.

Klientka byla nadšená proměnou jejich vztahu a na rozvod zapomněla.

Přečtěte si to celé

Tento úspěch mě motivoval k tomu, abych vědomosti o pěti jazycích lásky šířila dál mezi klienty. Byla to sice malá, ale podstatná část mé práce s lidmi a výborně se doplňovala s nenásilnou komunikací. Doporučovala jsem a stále doporučuji k přečtení celou knihu, protože jsem si jistá, že si v ní každý najde právě to, co v danou chvíli potřebuje a může se k tématům opakovaně vracet.

Nápad, který zrealizoval někdo jiný

Jenže, klienti reagovali na to tím, že nemají čas číst celou knihu a chtěli po mě výcuc, který jsem zase já odmítla poskytovat. Až jedna klientka přišla s nápadem, ať na téma pěti jazyků lásky udělám seminář. Určitě to bude zajímat více lidí a ona sama by už teď věděla minimálně o pěti svých kamarádkách, které by rády seminář absolvovaly. Je pro ni pohodlnější, vyhradit si tři hodiny na seminář, než číst po kouscích knihu a opakovaně se vracet na začátek. To víte, práce, děti, domácnost…

Semináře pro veřejnost? Výstřel z komfortní zóny

A tak jsem začala na její podnět organizovat semináře o pěti jazycích lásky. A když jdete tam, kam máte jít, celý vesmír se spojí, aby vás na cestě doprovodil. Seminářů na podněty klientek vzniklo více a jejich přehled najdete v sekci Kurzy.

PS: Ta paní, která mě do seminářů namočila, na něj zatím ještě nedorazila